Guvernul a aprobat exproprierile necesare proiectului
Guvernul a aprobat vineri, 26 iunie, exproprierile necesare pentru Drumul Expres Focșani-Brăila, un proiect rutier care va lega Autostrada Moldovei A7 de podul peste Dunăre. Măsura deschide etapa necesară pentru începerea lucrărilor, după ce proprietarii afectați urmează să fie despăgubiți cu aproximativ 36 de milioane de lei.
Potrivit secretarului de stat din Ministerul Transporturilor, Horațiu Cosma, aprobarea exproprierilor reprezintă „încă un pas important” pentru acest proiect strategic. Oficialul a precizat că demersul este obligatoriu înainte de intrarea efectivă în șantier și că lucrările ar urma să demareze până la finalul anului.
Un tronson esențial pentru legătura dintre regiuni
Drumul expres este gândit să asigure o conexiune rapidă între Moldova și Dobrogea, prin legătura dintre A7, podul peste Dunăre de la Brăila și mai departe către Galați, Tulcea și Constanța. În această formulă, proiectul este prezentat de oficiali drept o piesă importantă în rețeaua de infrastructură rutieră din estul țării.
În prezent, investiția se află în etapa de proiectare. Conform informațiilor transmise de Ministerul Transporturilor, acesta este cel mai lung tronson de drum de mare viteză atribuit printr-un singur contract în România.
Proiectul tehnic este actualizat după noile standarde
Pe lângă procedurile administrative, proiectul tehnic este actualizat pentru a integra noile standarde de siguranță introduse pentru drumurile expres. Una dintre modificările importante vizează introducerea benzii de urgență, similară celei existente pe autostrăzi.
