Pasagerii au fost coborâți în stația Tineretului
Un incident la metrou a avut loc marți dimineață în Capitală, după ce o garnitură a semnalat o problemă tehnică la una dintre ușile de acces. Din motive de siguranță, călătorii au fost evacuați în stația Tineretului, iar trenul a fost scos din circulație pentru verificări.
Metrorex a transmis că situația s-a produs în jurul orei 8:39, pe linia 1. Potrivit companiei, defecțiunea a fost identificată la o ușă de acces a trenului, iar măsura de debarcare a pasagerilor a fost luată preventiv, pentru a evita orice risc în timpul deplasării.
Garnitura a fost retrasă la depou
După oprirea în stație, călătorii au fost coborâți pe peron, iar garnitura a fost retrasă la depou pentru verificări tehnice. Metrorex a precizat că circulația a fost reluată fără probleme, iar pasagerii și-au continuat deplasarea cu un alt tren sosit în stație.
Compania a transmis și scuze pentru disconfortul creat. În astfel de situații, operatorul de transport aplică proceduri standard de siguranță, iar trenul este scos temporar din exploatare până la clarificarea cauzei și remedierea eventualei defecțiuni.
Probleme tehnice și în zilele anterioare
Evenimentul vine la scurt timp după o altă perturbare a circulației metroului, produsă luni după-amiază pe segmentul 1 Mai - Jiului. Atunci, traficul a fost întrerupt din cauza unei situații tehnice apărute în timpul lucrărilor de interconectare dintre Magistrala 4 și viitoarea Magistrală 6.
