Legea salarizării, reluată după ani de amânări
Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, a spus marți că nu și-a dorit să se ocupe acum de salarizare, „în 3 săptămâni, pe ultima sută de metri”, însă susține că procesul a fost accelerat deoarece reforma a fost evitată în anii trecuți. Declarațiile au fost făcute după publicarea proiectului privind legea salarizării unice.
Pîslaru a transmis că proiectul a fost început în 2022, când trebuia finanțat în 2023, dar apoi a fost oprit și reluat de mai multe ori. Potrivit ministrului, în 2024 s-a lucrat din nou la document, iar în primăvara lui 2025 procesul a fost din nou suspendat. El a precizat că abia în decembrie, în actualul guvern, ministrul Florin Manole a reluat procedura.
Critici la adresa sindicatelor
Oficialul le-a răspuns și reprezentanților sindicatelor, care au criticat ritmul în care este avansată reforma. În opinia sa, aceștia ar trebui să explice de ce nu au exercitat mai multă presiune în perioada în care exista un guvern cu puteri depline și toate instrumentele necesare pentru a finaliza proiectul.
Pîslaru a spus că, în lipsa unui proiect public și clar în anii anteriori, oamenii nu au știut la ce să se raporteze. El a susținut că actuala etapă nu este rezultatul unei opțiuni confortabile, ci al unei întârzieri acumulate în timp.
Consultări transparente și presiune pe calendar
Ministrul interimar a afirmat că este dispus să își asume criticile și că procedurile de consultare vor fi „super transparente”. În același timp, el a subliniat că reforma este importantă nu doar din perspectiva bugetului, ci și pentru funcționarea administrației publice.
