Mama, reținută în dosarul din Galați
Femeia din Galați în casa căreia a fost găsit mort un copil de 2 ani a fost reținută de procurori, după ce anchetatorii au stabilit că minorul ar fi murit în urma lipsei de hrană și a absenței asistenței medicale. Ceilalți doi copii ai femeii au fost gășiți în stare de malnutriție, iar procurorii au cerut arestarea preventivă a acesteia pentru 30 de zile.
Potrivit informațiilor comunicate de Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Galați, femeia este acuzată de omor asupra unui membru de familie și de două infracțiuni de rele tratamente aplicate minorului. Ancheta vizează perioada ianuarie - 10 iunie 2026, interval în care, susțin procurorii, copiii nu ar fi beneficiat de alimentație corespunzătoare, îngrijire medicală și condiții adecvate de locuit.
Ce au stabilit procurorii?
În actele de urmărire penală se arată că, prin neasigurarea unei alimentații corespunzătoare și prin neprezentarea copilului la investigațiile medicale necesare, mama ar fi contribuit la decesul fiului său, în vârstă de 2 ani și 9 luni, survenit la 10 iunie. Procurorii susțin că lipsa îngrijirii a avut consecințe grave asupra dezvoltării celor trei copii ai femeii.
În același dosar, femeia este inculpată și pentru rele tratamente aplicate minorului, după ce anchetatorii au apreciat că prin privarea de hrană, de asistență medicală și prin neasigurarea unor condiții corespunzătoare de locuit a pus în primejdie dezvoltarea fizică și intelectuală a celorlalți doi copii, în vârstă de 4 ani și 10 luni, respectiv 2 ani și 9 luni.
Intervenția autorităților
Cazul a ieșit la iveală după ce rudele femeii au solicitat intervenția autorităților, pe motiv că aceasta nu mai putea fi contactată de mai mult timp. La sosirea echipelor, copilul de 2 ani a fost găsit fără viață, iar ceilalți doi minori prezentau semne de malnutriție. Potrivit datelor din anchetă, trupul copilului nu avea urme de violență, însă prezenta semne evidente de subnutriție.
