Gabriel, un tânăr de 25 de ani, care a suferit un atac șocant vara trecută, când a fost stropit cu acid de baterie în Călărași, a trecut recent printr-o intervenție complexă de reconstrucție facială, efectuată într-o clinică din Turcia.
A trecut un an de la incidentul înfiorător în care Gabriel și iubita sa, Daniela, au fost atacați cu o substanță corozivă în timp ce se aflau într-o mașină. Substanța i-a provocat tânărului arsuri grave, afectând peste jumătate din suprafața corpului, inclusiv fața, ochii, pleoapele, nasul, buzele și gâtul.
„Pe 4 iunie 2024, în jurul orei 22:09, Poliția Municipiului Călărași a fost sesizată prin 112 că două persoane au suferit vătămări corporale. Investigațiile inițiale au arătat că o persoană necunoscută a aruncat cu o substanță corozivă asupra unei femei de 29 de ani și a unui bărbat de 24 de ani, în timp ce aceștia se aflau într-un autoturism", a transmis Poliția la momentul respectiv.
Gabriel a fost transportat de urgență la Spitalul Floreasca din București, unde medicii au intervenit rapid pentru a-i salva viața. Totuși, urmările au fost devastatoare, inclusiv pierderea vederii și arsuri de gradul IV.
