Două femei în vârstă de 83 și 88 de ani, din Galați, au rămas fără economiile de-o viață după ce au fost păcălite prin binecunoscuta „metodă a accidentului”. Escrocii le-au convins că rude apropiate ar fi fost implicate în accidente rutiere grave și că este nevoie urgentă de bani pentru intervenții chirurgicale.
Potrivit anchetatorilor, apelurile telefonice au fost făcute de un bărbat de 43 de ani, aflat în prezent în Penitenciarul din Botoșani, care s-a dat drept medic. La doar câteva minute după convorbiri, la ușa victimelor s-a prezentat o femeie din Galați, care a ridicat banii în numele „spitalului”.
În total, bătrânele i-au înmânat acesteia 13.000 de lei și 10.000 de euro, adică o pagubă de aproximativ 63.000 de lei.
