Un incident rutier serios a avut loc miercuri, 10 septembrie 2025, în localitatea Coșava, județul Timiș. O dubă a Jandarmeriei, care îl transporta pe Alexandru Bălan – fost director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) din Republica Moldova – a fost lovită de un TIR.
Accidentul s-a produs la câteva ore după ce Bălan fusese predat procurorilor DIICOT, fiind acuzat de trădare prin transmiterea de informații secrete de stat către serviciile de informații din Belarus. În urma impactului, autospeciala a suferit avarii considerabile, însă jandarmii aflați la bord nu au fost răniți grav.
Ministerul Afacerilor Interne a precizat că echipajul se întorcea la bază după finalizarea misiunii de escortă. Inspectoratul de Jandarmi a anunțat declanșarea unei anchete interne pentru stabilirea cauzelor coliziunii.
