Violență în familie investigată de polițiștii din Hunedoara, după ce un bărbat în vârstă de 47 de ani a reclamat că a fost agresat fizic și amenințat de soția sa.
În urma evaluării efectuate de autorități, a fost constatat un risc iminent, fiind dispus un ordin de protecție provizoriu, care include obligarea femeii la purtarea unui dispozitiv de monitorizare electronică.
Potrivit informațiilor transmise de Poliția Hunedoara, incidentul a fost semnalat în dimineața zilei de 9 ianuarie 2026, în jurul orei 03:30, când bărbatul s-a prezentat la sediul Poliției Municipiului Hunedoara. Acesta a declarat că, în zilele anterioare, ar fi fost amenințat și agresat de soția sa, o femeie în vârstă de 51 de ani, domiciliată în același municipiu.
Amenințări repetate și agresiune fizică
Din verificările efectuate de polițiști a reieșit că, în data de 7 ianuarie 2026, femeia i-ar fi transmis soțului mesaje text cu conținut amenințător, fapte care i-au provocat acestuia o stare de temere. Ulterior, în seara zilei de 8 ianuarie, în jurul orei 21:00, pe fondul unor neînțelegeri verbale, bărbatul ar fi fost lovit cu pumnul în zona feței.

Persoana vătămată a completat formularul de evaluare a riscului, iar rezultatul a indicat existența unui pericol imediat. Ca urmare, polițiștii au dispus emiterea unui ordin de protecție provizoriu, în conformitate cu legislația în vigoare.
