Situația apărută la Facultatea de Arhitectură din cadrul Universității „Ion Mincu” din București, cauzată de o eroare informatică în procesul de admitere, a dus la nemulțumiri majore printre candidați și părinții acestora. Inițial, rezultatele admiterii au fost publicate, însă după depunerea contestațiilor, comisia a identificat o eroare ce a necesitat republicarea rezultatelor. Această eroare a dus la schimbări semnificative în listele cu cei admiși și cei respinși, fapt care a stârnit revolta părinților.
În încercarea de a clarifica situația, rectorul Marian Moiceanu a explicat că după depunerea contestațiilor, comisia desemnată pentru verificarea acestora a descoperit o discrepanță între numele candidaților de pe planșe și cele generate de sistemul informatic. Această problemă a dus la dublarea unor nume și la generarea de erori în clasamentul final. Rectorul a subliniat că comisia de contestații nu a recorectat lucrările, ci doar a verificat corectitudinea corelării numelor cu notele.
Erorile identificate au dus la modificarea listelor inițiale, rezultând în schimbarea statutului unor candidați – unii dintre cei inițial declarați admiși au fost respinși și invers. Această ajustare a generat frustrări suplimentare, deoarece nu mai există posibilitatea de a depune noi contestații, procedura de admitere neprevăzând această situație.
Rectorul a precizat că universitatea își asumă responsabilitatea pentru eroare și consecințele acesteia. El a menționat că această situație este fără precedent și nu poate fi atribuită numărului mare de candidați, ci a fost rezultatul unei erori în etapa finală a procesului de admitere. Eroarea a afectat doar secția română de la Arhitectură, celelalte secții nefiind implicate în această problemă.