Urgență medicală în trenul de la Preciziei
Un bărbat a murit joi dimineață la metrou, după ce i s-a făcut rău într-un tren aflat în stația Preciziei din Capitală. Potrivit informațiilor transmise de Metrorex, incidentul a fost raportat în jurul orei 09:10, iar în sprijin a fost solicitat un echipaj SMURD.
Trenul a rămas staționat la peron până la finalizarea procedurilor necesare în astfel de situații. Pasagerii aflați în garnitura oprită și-au continuat călătoria cu un alt tren sosit la cealaltă linie.
Intervenția echipajului SMURD
Surse judiciare au precizat că persoana aflată în urgență medicală era un bărbat. În ciuda manevrelor de resuscitare efectuate de echipajul SMURD, acesta a murit. Informația a fost confirmată în cursul dimineții, după intervenția echipajelor de urgență.
Metrorex a anunțat că, pe durata intervenției, circulația trenurilor a fost organizată pe un singur fir, în ambele sensuri, între Preciziei și Politehnică. Călătorii au fost informați prin instalațiile de sonorizare din stații.
Trafic afectat între Preciziei și Politehnică
Restricționarea temporară a circulației a dus la întârzieri și la modificarea modului de operare pe segmentul afectat. În astfel de cazuri, trenurile pot circula alternativ, pentru a permite accesul echipelor de intervenție și desfășurarea procedurilor obligatorii.
