Peste patruzeci de elevi au fost amendaţi de poliţişti după ce au asistat la mai multe încăierări între colegi, petrecute în luna ianuarie într-o unitate de învăţământ din oraşul Costești. Potrivit informaţiilor transmise joi de Inspectoratul de Poliție Județean Argeș, valoarea totală a sancţiunilor contravenţionale depăşeşte 20.000 de lei.
În total, 41 de minori au fost sancţionaţi în urma verificărilor efectuate de poliţişti. Dintre aceştia, 25 au primit amenzi pentru că au asistat la stările conflictuale, au încurajat comportamentele agresive şi nu au intervenit pentru a aplana situaţiile sau pentru a anunţa autorităţile. Conform comunicatului IPJ Argeş, prezenţa lor şi atitudinea de susţinere a celor implicaţi au contribuit la amplificarea scandalului.
Alţi 16 elevi au fost sancţionaţi în baza aceluiaşi act normativ, fiind acuzaţi că s-au constituit într-un grup cu scopul de a desfăşura acţiuni ilicite, contrare ordinii şi liniştii publice. Autorităţile subliniază că măsurile au fost dispuse după analizarea implicării fiecărui minor în parte şi stabilirea participaţiei efective la incidente.
Amenzile au fost aplicate de poliţiştii din cadrul Biroului Siguranţa Şcolară şi de cei ai Poliţiei Oraşului Costeşti. Astfel, Biroul Siguranţa Şcolară a aplicat 25 de sancţiuni, în valoare totală de 12.500 de lei, iar poliţiştii din Costeşti au aplicat alte 17 sancţiuni, care însumează 8.150 de lei. Reprezentanţii IPJ Argeş au precizat că, în cazul minorilor, limitele minime şi maxime ale amenzilor au fost reduse la jumătate, conform prevederilor legale. Totodată, aceştia pot achita jumătate din minimul amenzii în termen de 15 zile de la comunicare.
Ancheta a fost declanşată după ce imagini surprinse în timpul unuia dintre conflicte au fost publicate în mediul online. Incidentul principal a avut loc pe 22 ianuarie, când doi adolescenţi s-au luat la bătaie, iar ulterior alţi doi au intervenit în altercaţie. Poliţiştii s-au sesizat din oficiu în urma apariţiei filmării în spaţiul public şi au demarat verificări.
