Adrian Peiu a anunțat trecerea la PNL în plenul Senatului
Senatorul Adrian Peiu, ales pe listele S.O.S. România, a anunțat miercuri, în plenul Senatului, că s-a alăturat Partidului Național Liberal și că va activa în grupul senatorilor liberali. Decizia vine după ce, în ultima perioadă, el a condus grupul parlamentar Pace - Întâi România.
„Începând de ieri am devenit membru al Partidului Național Liberal și, începând de astăzi, voi face parte din grupul Partidului Național Liberal”, a declarat Adrian Peiu în plen. Anunțul marchează o nouă mutare politică în Parlament, într-un context în care traseul unor aleși locali și naționali continuă să se reconfigureze.
PNL l-a desemnat lider interimar la Ialomița
În paralel cu anunțul din Senat, conducerea PNL l-a desemnat marți pe Adrian Peiu lider interimar al organizației liberale Ialomița. Filiala se numără printre cele 12 organizații în care șefii au fost înlocuiți, după decizia Biroului Permanent Național al partidului de a nu mai prelungi interimatele unor conduceri locale.
Potrivit informațiilor prezentate, măsura îi vizează pe liderii din Argeș, Brașov, Călărași, Galați, Giurgiu, Gorj, Ialomița, Ilfov, precum și pe cei din sectoarele 2, 3, 4 și 5. Aceste filiale erau conduse de contestatarii care l-au susținut pe Adrian Veștea.
Explicația liberalilor pentru numire
Întrebat după ședința Biroului Permanent Național dacă numirea unui senator ales pe listele S.O.S. România la conducerea PNL Ialomița reprezintă o recompensă politică, deputatul PNL Ionel Bogdan a respins această interpretare. El a spus că este vorba despre un senator din județul Ialomița și despre o soluție temporară pentru reorganizarea filialei.
