Europarlamentara Diana Șoșoacă, lidera partidului S.O.S. România, a anunțat excluderea din formațiune a senatorilor Dorin Petre, Nadia-Cosmina Cerva și Clement Sava, în urma unei decizii luate de Comitetul Național al partidului.
Într-o notificare transmisă Biroului permanent al Senatului, Șoșoacă solicită desființarea grupului parlamentar S.O.S. România, întrucât, potrivit regulamentului, acesta nu mai îndeplinește condiția minimă de șapte membri.
„Partidul S.O.S. România desființează grupul parlamentar de la Senat, interzice utilizarea numelui partidului de către persoanele excluse, iar doamna Nadia-Cosmina Cerva nu mai deține funcția de lider de grup”, se arată în documentul transmis oficial.
