AUR a mers la consultări cu o propunere de guvernare
George Simion a declarat marți, după discuțiile de la Cotroceni cu șeful statului, că AUR a venit cu o propunere de premier și cu un program de guvernare construit, potrivit lui, în acord cu așteptările alegătorilor formațiunii. Liderul AUR a spus că partidul său a prezentat o soluție pentru ieșirea din criză, în contextul consultărilor politice desfășurate la Palatul Cotroceni.
Declarația a fost făcută după întâlnirea cu președintele Nicușor Dan, în cadrul discuțiilor politice care au avut loc marți. Simion a susținut că mesajul transmis de AUR a fost unul clar: formațiunea consideră că nu poate fi ignorată în actualul proces de formare a unei majorități sau a unui executiv.
Mesajul transmis după întâlnirea cu președintele
Potrivit declarațiilor sale, AUR a mers la consultări cu o propunere concretă, atât în privința funcției de premier, cât și în privința direcțiilor de guvernare. Simion a afirmat că programul prezentat ar trebui să reflecte opțiunile electoratului care a susținut partidul la vot.
Liderul AUR nu a oferit, în informațiile disponibile, detalii suplimentare despre numele propus pentru funcția de prim-ministru sau despre măsurile incluse în program. El a insistat însă asupra ideii că formațiunea sa trebuie luată în calcul în orice formulă politică viabilă.
Consultările de la Cotroceni, în centrul negocierilor politice
Întâlnirea de marți de la Cotroceni a avut loc în cadrul consultărilor politice derulate de președinte cu reprezentanții partidelor. Astfel de discuții sunt folosite, de regulă, pentru a evalua posibilitățile de formare a unui guvern și pentru a identifica o majoritate parlamentară funcțională.
