Sari la conținut
BREAKING
Politică

George Simion anunță că AUR nu susține Guvernul Veștea

George Simion anunță că AUR nu susține Guvernul Veștea
2 min citire131 vizualizări

AUR anunță că nu va vota Cabinetul Veștea

Președintele AUR, George Simion, a declarat luni, 22 iunie, la Parlament, că formațiunea sa nu va susține Cabinetul Veștea la votul de învestire. Liderul partidului a spus că cei 90 de parlamentari ai AUR vor avea o poziție unitară și vor părăși sala în momentul votului, dacă acesta va avea loc în aceeași zi.

Simion a făcut declarațiile în ziua în care miniștrii propuși erau audiați în comisiile de specialitate. El a susținut că România traversează „cea mai mare criză economică, socială și politică din ultimii 35 de ani” și a descris actuala formulă guvernamentală drept o continuare a fostei guvernări PSD-PNL-USR-UDMR.

Critici la adresa fostei guvernări

Liderul AUR a afirmat că programul politic al guvernării anterioare nu ar trebui reluat. În discursul său, el a spus că partidul a votat împotriva acestei formule și că noul Executiv nu reprezintă o schimbare de direcție. Simion a folosit și formula „guvernarea Bolojan” pentru a descrie această continuitate politică.

Totodată, acesta a cerut plecarea lui Ilie Bolojan de la Palatul Victoria. Simion a spus că fostul premier interimar ar trebui să dea dovadă de decență și să părăsească sediul Guvernului, pe care l-a acuzat că îl ocupă abuziv din 5 mai. Afirmațiile sale vin în contextul tensiunilor politice din jurul formării noului Cabinet.

Poziția AUR la votul de învestire

George Simion a precizat că AUR va păstra aceeași poziție exprimată și la moțiunea de cenzură inițiată de partid. El a spus că parlamentarii formațiunii nu vor oferi susținere Executivului și că vor ieși din sală la momentul votului, dacă procedura se desfășoară în cursul serii.

„Odată ce am stabilit în Biroul Național de Conducere, de marțea trecută, atitudinea pe care o avem la vot și dacă votul este diseară, atitudinea noastră este de a ieși din sală”, a afirmat liderul AUR. Potrivit acestuia, decizia a fost luată la nivelul conducerii partidului și urmează să fie aplicată de toți parlamentarii AUR.

Invitații pentru Adrian Veștea și Nicușor Dan

Simion a spus că îl așteaptă pe premierul desemnat Adrian Veștea la sediul AUR pentru discuții și a lansat o invitație similară președintelui Nicușor Dan. El a cerut celor doi să spună public dacă voturile AUR sunt sau nu acceptabile în actualul context politic.

Liderul AUR a susținut că partidul rămâne în opoziție și că principalele sale obiective sunt organizarea de alegeri anticipate și suspendarea președintelui. În acest cadru, mesajul transmis de formațiune este că nu va participa la susținerea Cabinetului Veștea și că va menține o linie de opoziție fermă la votul de învestire.

Comentarii

Intră în cont pentru a comenta

Autentifică-te
Se încarcă comentariile...
Newsletter

Semnal — Briefingul de dimineață

Cele mai importante ştiri ale zilei, direct în inbox. Gratuit, fără spam.