AUR anunță că nu va vota Cabinetul Veștea
Președintele AUR, George Simion, a declarat luni, 22 iunie, la Parlament, că formațiunea sa nu va susține Cabinetul Veștea la votul de învestire. Liderul partidului a spus că cei 90 de parlamentari ai AUR vor avea o poziție unitară și vor părăși sala în momentul votului, dacă acesta va avea loc în aceeași zi.
Simion a făcut declarațiile în ziua în care miniștrii propuși erau audiați în comisiile de specialitate. El a susținut că România traversează „cea mai mare criză economică, socială și politică din ultimii 35 de ani” și a descris actuala formulă guvernamentală drept o continuare a fostei guvernări PSD-PNL-USR-UDMR.
Critici la adresa fostei guvernări
Liderul AUR a afirmat că programul politic al guvernării anterioare nu ar trebui reluat. În discursul său, el a spus că partidul a votat împotriva acestei formule și că noul Executiv nu reprezintă o schimbare de direcție. Simion a folosit și formula „guvernarea Bolojan” pentru a descrie această continuitate politică.
Totodată, acesta a cerut plecarea lui Ilie Bolojan de la Palatul Victoria. Simion a spus că fostul premier interimar ar trebui să dea dovadă de decență și să părăsească sediul Guvernului, pe care l-a acuzat că îl ocupă abuziv din 5 mai. Afirmațiile sale vin în contextul tensiunilor politice din jurul formării noului Cabinet.
Poziția AUR la votul de învestire
George Simion a precizat că AUR va păstra aceeași poziție exprimată și la moțiunea de cenzură inițiată de partid. El a spus că parlamentarii formațiunii nu vor oferi susținere Executivului și că vor ieși din sală la momentul votului, dacă procedura se desfășoară în cursul serii.
