Sari la conținut
BREAKING
Politică

Călin Georgescu contestă votul pentru Guvernul Veștea

Călin Georgescu contestă votul pentru Guvernul Veștea
2 min citire270 vizualizări

Mesajul transmis înaintea votului din Parlament

Călin Georgescu le-a cerut parlamentarilor să nu voteze Guvernul Veștea, într-un mesaj publicat duminică seară pe Facebook, cu o zi înainte de votul de învestitură din Parlament. Fostul candidat la alegerile prezidențiale a afirmat că un vot în favoarea Executivului ar însemna „trădare a intereselor României”.

În mesajul său, Georgescu a susținut că fiecare vot acordat „Guvernului unui președinte ilegitim” ar reprezenta un act de trădare. El a mai spus că „Guvernul propus Bolojan 3” ar fi „o capitulare morală rușinoasă și trădătoare”. Declarațiile au fost făcute în contextul dezbaterilor politice dinaintea învestirii noului Executiv.

Programul de învestire, stabilit după amânare

Duminică seara, Adrian Veștea a depus la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor. Ulterior, conducerea Parlamentului a stabilit programul oficial al învestirii, după o amânare anterioară.

Potrivit calendarului anunțat, audierile miniștrilor urmau să înceapă la ora 12, iar votul din plen să aibă loc de la ora 21.30. Pentru fiecare audiere a fost alocată o oră și jumătate. Procedura urma să decidă dacă noul Cabinet obține sprijinul necesar pentru a fi învestit.

Poziția PSD și calculele pentru majoritate

Social-democrații au decis, în cadrul Consiliului Politic Național, să susțină Guvernul Veștea, cu solicitarea ca anumite măsuri să fie incluse în programul de guvernare. În același timp, dinspre PSD a venit informația că ar fi nevoie de 40 de voturi din partea AUR pentru că Executivul să treacă de Parlament.

Surse social-democrate au transmis și că situația din interiorul AUR este împărțită, în condițiile în care George Simion și-ar dori ca parlamentarii partidului să voteze pentru învestire. Informațiile nu au fost confirmate oficial de formațiunea condusă de Simion.

Mesaje divergente în AUR

În paralel, Petrișor Peiu a declarat la Digi24 că parlamentarii partidului nu vor fi prezenți în sală la votul pentru Guvernul Veștea. „Nu votăm Guvernul”, a spus acesta, adăugând că zvonurile privind o eventuală susținere ar fi menite să întrețină atmosfera politică.

Peiu a afirmat și că Nicușor Dan și PSD s-ar fi pus în situația dificilă de a propune un Guvern care nu poate trece de votul Parlamentului. În opinia sa, presiunea asupra AUR ar avea ca scop obținerea unor voturi care să asigure învestirea, însă el a susținut că o astfel de mișcare ar afecta partidul.

Un vot cu miză politică ridicată

Învestirea Guvernului Veștea a devenit astfel un test politic important, atât pentru majoritatea parlamentară, cât și pentru partidele din opoziție. Mesajul transmis de Călin Georgescu se înscrie într-un climat deja tensionat, în care negocierile și poziționările publice au devenit decisive pentru rezultatul final.

Înaintea votului din plen, atenția rămâne concentrată asupra modului în care vor vota partidele și asupra eventualelor absențe sau repoziționări din Parlament. Rezultatul va arăta dacă Executivul propus va obține sprijinul necesar pentru a prelua mandatul.

Comentarii

Intră în cont pentru a comenta

Autentifică-te
Se încarcă comentariile...
Newsletter

Semnal — Briefingul de dimineață

Cele mai importante ştiri ale zilei, direct în inbox. Gratuit, fără spam.