Refacerea coaliției, prima variantă discutată
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat joi, 7 mai, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că refacerea fostei coaliții de guvernare rămâne prima opțiune pentru formarea unui nou executiv. În același timp, el a spus că viitorul premier nu ar trebui să provină nici din PSD, nici din PNL.
Liderul UDMR a susținut că România are nevoie rapid de un guvern funcțional și a estimat că o soluție ar trebui găsită în cel mult două-trei săptămâni. „Se poate forma un guvern. Nu există că nu se poate”, a afirmat acesta, potrivit declarațiilor făcute după consultări.
Premierul, punctul sensibil al negocierilor
Kelemen Hunor a explicat că principala variantă rămâne reconstituirea coaliției anterioare, însă alegerea șefului Guvernului este elementul care complică discuțiile. În opinia sa, premierul trebuie să fie acceptat de toate partidele implicate - PSD, PNL, UDMR și USR - pentru că noua formulă să poată funcționa.
El a spus că o persoană din PSD sau PNL ar putea crea tensiuni suplimentare în interiorul negocierilor, motiv pentru care soluția ar trebui căutată în afara celor două partide mari. Liderul UDMR a vorbit despre nevoia unui om capabil să gestioneze crize politice și lipsa de încredere dintre partenerii de dialog.
Varianta unui guvern minoritar, acceptată doar temporar
Pe lângă refacerea coaliției, Kelemen Hunor a menționat și posibilitatea unui guvern minoritar. El a precizat însă că această formulă nu este de dorit și ar putea funcționa doar pe termen scurt, cu un sprijin politic clar și transparent în Parlament.
