Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat că nu are încredere în sistemul de justiție, deși spune că are încredere în mulți dintre judecători și procurori, ca profesioniști individuali. Liderul Uniunii consideră că problemele justiției sunt vechi și nu pot fi rezolvate exclusiv prin modificări legislative.
„Oamenii nu au încredere în justiţie. Nici eu nu am încredere în justiţie. Am încredere în judecători şi în procurori, că sunt şi oameni minunaţi acolo, dar în sistem nici eu nu am încredere. Nu de azi, nu de ieri, de 20 de ani. (…) Sigur, eu nu o să fiu de acord să ne întoarcem acolo de unde am plecat”, a afirmat Kelemen Hunor, la DigiTV, comentând scandalurile recente din justiție.
El a explicat că lipsa de încredere este legată inclusiv de existența, timp de mai mulți ani, a protocoalelor dintre serviciile de informații și instituțiile din sistemul judiciar. „Acolo nu vreau să ne întoarcem. De aceea trebuie regăsit acel echilibru prin care oamenii recapătă încrederea în justiție”, a subliniat liderul UDMR.
Kelemen Hunor a precizat că Parlamentul poate interveni prin lege pentru a regla anumite probleme, precum cele legate de prescripția faptelor, însă multe dintre disfuncționalitățile scoase recent la iveală ar trebui rezolvate din interiorul sistemului judiciar. În acest context, el a menționat deficitul de magistrați ca fiind una dintre cauzele majore.
