Bolojan, mesaj după demiterea prin moțiune
Premierul interimar Ilie Bolojan a transmis miercuri un mesaj de mulțumire pentru românii care au suportat „neajunsurile” generate de măsurile de îndreptare a finanțelor țării. Mesajul a fost publicat pe Facebook, la o zi după ce Guvernul său a fost demis prin moțiune de cenzură votată în Parlament.
În textul intitulat „Respect pentru România”, Bolojan a spus că a fost o onoare să conducă Executivul timp de 10 luni și a susținut că a încercat să aducă ordine în finanțele publice, să corecteze nedreptăți și să promoveze reforme pentru modernizarea statului.
Mesaj despre reforme și costurile lor
„Vă mulțumesc, dragi români, pentru că ați suportat neajunsurile pe care le presupune îndreptarea finanțelor țării. Ele nu au fost un scop în sine sau o alegere, ci un preț pentru reconstrucție și bunăstare în viitor”, a transmis premierul interimar.
El a afirmat că, în această perioadă, a încercat să arate că este posibil „un alt mod de a guverna”, bazat pe reguli, fără risipă a banilor publici și fără aroganță. În același mesaj, Bolojan le-a mulțumit și celor alături de care a lucrat în ultimele 10 luni, pe care i-a descris drept oameni de calitate, din funcții diferite ale administrației.
„Când ataci privilegii, reacțiile sunt pe măsură”
Premierul interimar a mai spus că, după 10 luni de mandat, „s-a întâmplat inevitabilul”, explicând că reacțiile sunt firești atunci când sunt contestate privilegii și este „aprinsă lumina” asupra unor practici din sistem. Mesajul său a venit în contextul în care Guvernul Bolojan a fost demis marți prin moțiune de cenzură, votată de 281 de parlamentari.
