Barbu clarifică poziția PSD după anunțul privind moțiunea
Fostul ministru PSD al Agriculturii, Florin Barbu, a spus luni că nu se pune problema ca social-democrații să formeze un guvern cu AUR. Potrivit acestuia, discuția vizează doar o colaborare legată de moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Ilie Bolojan.
Barbu a precizat că, în cazul în care Partidul Social Democrat va decide intern să meargă pe o poziție comună în privința moțiunii, el va vota această inițiativă. Mesajul său a venit după anunțul potrivit căruia PSD și AUR ar urma să depună împreună moțiunea de cenzură.
„Este vorba de o moțiune de cenzură”
Întrebat despre faptul că, în urmă cu câteva luni, respinsese scenariul unei apropieri între PSD și AUR, Florin Barbu a insistat că situația actuală nu are legătură cu o eventuală guvernare comună. „E vorba de o moțiune. Noi nu vorbim că facem guvern cu AUR. Este vorba de o moțiune de cenzură”, a afirmat el.
Fostul ministru a adăugat că, dacă decizia va fi asumată de partid, nu are nicio problemă să voteze moțiunea. Declarația sa urmărește să delimiteze clar o acțiune parlamentară punctuală de o eventuală alianță politică.
Mesajul politic transmis de PSD
În aceeași intervenție, Barbu a spus că „orice român care a votat un partid politic trebuie protejat”, susținând că acesta este rolul pe care îl revendică PSD. Formularea indică o justificare politică pentru poziția partidului în raport cu moțiunea de cenzură.
