Toma: liderii PSD pot merge spre AUR
Primarul PSD al Buzăului, Constantin Toma, a declarat luni, la Digi24, că liderii social-democrați de la București ar putea decide să guverneze alături de AUR, în pofida poziției din teritoriu. Declarația vine după anunțul că PSD, împreună cu AUR, va depune o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan.

Toma a spus că o astfel de opțiune ar putea fi impusă de conducerea centrală a partidului, fără să țină cont de baza PSD. În opinia sa, o eventuală apropiere de formațiunea condusă de George Simion ar reprezenta o alegere cu efecte politice importante pentru social-democrați.
Avertisment privind costul politic
Edilul a susținut că o victorie obținută alături de AUR ar putea fi, de fapt, o înfrângere pentru PSD. Mesajul său a fost unul critic la adresa direcției în care se îndreaptă conducerea partidului, în contextul tensiunilor generate de moțiunea de cenzură.
Potrivit lui Toma, liderii de la centru ar putea încerca să convingă publicul că o colaborare cu AUR este soluția potrivită. El a sugerat însă că această variantă nu ar reflecta neapărat opțiunea organizațiilor locale sau a electoratului tradițional al PSD.
Critici la adresa conducerii PSD
În intervenția de la Digi24, Constantin Toma i-a cerut demisia lui Sorin Grindeanu. Mesajul său se înscrie în seria de reacții interne apărute în partid după anunțul privind moțiunea de cenzură și după discuțiile despre posibile alianțe parlamentare.
