Guvernul pregătește înlocuirea miniștrilor PSD
Premierul Ilie Bolojan a anunțat joi că va trimite la Cotroceni demisiile miniștrilor susținuți de PSD, împreună cu propunerile de înlocuire, astfel încât activitatea Executivului să continue fără blocaje. Decizia vine după ce miniștrii social-democrați și-au depus demisiile în cursul zilei.
Bolojan a spus că a luat act de aceste demisii și le-a mulțumit celor care au făcut parte din echipa guvernamentală în ultimele 10 luni. El a subliniat că rezultatele obținute până acum sunt rodul unei colaborări la nivelul întregului Executiv, inclusiv al secretarilor de stat și al funcționarilor din ministere.
Cine sunt cei propuși să preia portofoliile?
Potrivit anunțului făcut de premier, portofoliile lăsate libere de miniștrii PSD ar urma să fie preluate de membri ai actualului Guvern. Astfel, la Ministerul Muncii este propus Dragoș Pîslaru, care ocupă în prezent funcția de ministru al Investițiilor și Proiectelor Europene.
La Ministerul Sănătății, propunerea este Cseke Attila, aflat acum la conducerea Ministerului Dezvoltării. Ministerul Agriculturii ar urma să fie preluat de Tánczos Barna, vicepremier în actuala formulă guvernamentală.
La Ministerul Justiției este vizat Cătălin Predoiu, care conduce Ministerul Afacerilor Interne, iar la Ministerul Energiei, premierul Ilie Bolojan ar urma să preia interimar responsabilitatea. Pentru Ministerul Transporturilor, propunerea anunțată este Radu Miruță, ministrul Apărării Naționale.
