PSD a decis retragerea miniștrilor din Guvern
Conducerea PSD a votat miercuri, în unanimitate, retragerea miniștrilor social-democrați din Guvernul Bolojan, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan și în contextul retragerii sprijinului politic pentru actualul premier. Potrivit informațiilor transmise din ședința partidului, ieșirea miniștrilor urma să fie formalizată joi, înaintea ședinței de Guvern.
Decizia marchează o nouă etapă în tensiunile dintre PSD și PNL, pe fondul divergențelor tot mai vizibile privind conducerea executivului și direcția coaliției. În interiorul partidului, liderii au discutat nu doar pasul imediat, ci și scenariile politice pentru perioada următoare.
Mesaje dure în ședința conducerii PSD
Surse politice citate de presă au relatat că Sorin Grindeanu a criticat modul în care Ilie Bolojan a gestionat relația cu parlamentarii, acuzându-l că „le dă tuturor lecții de etică” în timp ce ar încerca să atragă aleși de partea sa. Grindeanu a transmis că PSD nu va rămâne pasiv și că partidul va concretiza discuțiile din perioada următoare.
La rândul său, Lia Olguța Vasilescu a cerut o poziție fermă din partea partidului, spunând că PSD trebuie să arate că are „sânge în instalație”. Adrian Solomon a susținut că demisia miniștrilor ar trebui urmată rapid de o moțiune de cenzură, iar Gheorghe Șoldan a afirmat că, dacă „sabia a fost scoasă din teacă”, atunci nu mai poate exista „niciun pas înapoi”.
Scenarii pentru următoarea etapă politică
Potrivit acelorași surse, Marius Oprescu a spus că PSD va merge „până la capăt”, în timp ce Marian Neacșu a vorbit despre o abordare graduală și despre faptul că pașii următori sunt deja pregătiți. Mesajele din ședință indică o strategie de presiune politică, nu doar o retragere punctuală din Executiv.
