Casa Albă a lansat un site dedicat monitorizării presei considerate părtinitoare și a informațiilor eronate, numit „Media Bias”. Platforma urmărește să identifice ceea ce autoritățile de la Washington consideră „știri false”. Contul oficial al Casei Albe de pe X (fost Twitter) a promovat site-ul cu mesajul: „Sătui de Fake News? Avem locul potrivit pentru voi. Obțineți FAPTELE. Urmăriți cei mai mari «infractori». Vedeți Fake News DEZVĂLUITE.”
Site-ul a trecut însă printr-o relansare după ce Fox News a fost eliminată de pe lista „infractorilor”. Inițial, Casa Albă atribuise eronat întrebări puse de jurnaliștii Fox News într-o conferință de presă, ceea ce a generat critici, scrie Daily Beast.
Noul tracker face parte din seria de măsuri controversate ale administrației Trump împotriva presei. În ultimele luni, jurnaliști au fost suspendați de la Pentagon și excluși din grupul de presă de la Casa Albă pentru relatări critice, iar organizații media au fost vizate și legal.
Printre materialele care au fost semnalate pe site se numără:
