Sari la conținut
BREAKING
Internațional

Australia anunță o captură record de cocaină la Sydney

Tablet computer displaying the word 'Cocaine' surrounded by wrapped packets in a dimly lit setting.
2 min citire220 vizualizări

Descoperire uriașă în vestul orașului Sydney

Poliția australiană a anunțat confiscarea a 2,7 tone de cocaină ascunse în buncăre subterane, într-o operațiune desfășurată în vestul orașului Sydney. Autoritățile spun că este cea mai mare captură de acest fel realizată vreodată în Australia.

Drogurile au fost găsite vineri, în timpul unei percheziții la o proprietate din localitatea Londonderry, aflată la aproximativ 60 de kilometri nord-vest de centrul orașului Sydney. Informația a fost transmisă luni de poliția federală australiană, potrivit agenției dpa, preluată de Agerpres.

Cum erau ascunse drogurile?

Potrivit anchetatorilor, cocaina era depozitată în recipiente de plastic îngropate în buncăre subterane, ascunse sub podele false în trei containere maritime. Modul de camuflare a fost descris de poliție drept unul elaborat, menit să îngreuneze depistarea transportului ilegal.

Valoarea estimată a drogurilor pe piața neagră este de aproximativ 816 milioane de dolari australieni, echivalentul a 571 de milioane de dolari americani, au precizat autoritățile. Cazul este tratat ca parte a unei anchete mai ample privind o rețea de crimă organizată.

Arestări și acuzații grave

Doi bărbați, în vârstă de 21 și 25 de ani, au fost arestați la fața locului după ce ar fi încercat să fugă de polițiști. Cei doi sunt acuzați de deținerea unei cantități comerciale de droguri importate ilegal, infracțiune care poate fi pedepsită cu închisoarea pe viață, potrivit legislației australiene.

Poliția a transmis că drogurile confiscate la Londonderry ar fi fost introduse în Australia prin localitatea Midge Point, din North Queensland, și transportate ulterior la Sydney la cererea unui grup de crimă organizată din acest oraș. Investigațiile privind această structură continuă.

O anchetă mai largă, cu alte capturi

Autoritățile au mai precizat că o anchetă anterioară a dus la confiscarea a 178 de kilograme de cocaină și a 142 de kilograme de metamfetamină. În total, cantitatea de droguri confiscate în acest dosar depășește trei tone.

Captura vine la scurt timp după publicarea unui raport din aprilie privind prezența drogurilor în apa reziduală. Documentul arăta că nivelul consumului de cocaină în Australia a ajuns la un record estimat de 7,98 tone între august 2024 și august 2025, în creștere cu 17% față de anul precedent.

Cazul de la Sydney evidențiază dimensiunea traficului de droguri care continuă să afecteze Australia și presiunea pusă pe autorități pentru destructurarea rețelelor implicate în importul și distribuția substanțelor interzise.

Comentarii

Intră în cont pentru a comenta

Autentifică-te
Se încarcă comentariile...
Newsletter

Semnal — Briefingul de dimineață

Cele mai importante ştiri ale zilei, direct în inbox. Gratuit, fără spam.