Descoperire uriașă în vestul orașului Sydney
Poliția australiană a anunțat confiscarea a 2,7 tone de cocaină ascunse în buncăre subterane, într-o operațiune desfășurată în vestul orașului Sydney. Autoritățile spun că este cea mai mare captură de acest fel realizată vreodată în Australia.
Drogurile au fost găsite vineri, în timpul unei percheziții la o proprietate din localitatea Londonderry, aflată la aproximativ 60 de kilometri nord-vest de centrul orașului Sydney. Informația a fost transmisă luni de poliția federală australiană, potrivit agenției dpa, preluată de Agerpres.
Cum erau ascunse drogurile?
Potrivit anchetatorilor, cocaina era depozitată în recipiente de plastic îngropate în buncăre subterane, ascunse sub podele false în trei containere maritime. Modul de camuflare a fost descris de poliție drept unul elaborat, menit să îngreuneze depistarea transportului ilegal.
Valoarea estimată a drogurilor pe piața neagră este de aproximativ 816 milioane de dolari australieni, echivalentul a 571 de milioane de dolari americani, au precizat autoritățile. Cazul este tratat ca parte a unei anchete mai ample privind o rețea de crimă organizată.
Arestări și acuzații grave
Doi bărbați, în vârstă de 21 și 25 de ani, au fost arestați la fața locului după ce ar fi încercat să fugă de polițiști. Cei doi sunt acuzați de deținerea unei cantități comerciale de droguri importate ilegal, infracțiune care poate fi pedepsită cu închisoarea pe viață, potrivit legislației australiene.
