SpaceX cere tarife mai mari pentru Starlink
SpaceX a ajuns în centrul unor tensiuni cu Pentagonul după ce compania lui Elon Musk a cerut sume mai mari pentru accesul armatei americane la rețeaua Starlink, în contextul războiului împotriva Iranului, potrivit Reuters. Disputa a apărut pe fondul utilizării sistemului de internet prin satelit pentru operațiuni militare și pentru proiecte legate de comunicații în Iran.
În decurs de câteva săptămâni de la declanșarea campaniei de bombardamente americano-israeliene, în 28 februarie, directori ai SpaceX s-au întâlnit cu oficiali ai Pentagonului. Potrivit surselor citate de Reuters și documentelor interne ale armatei, reprezentanții companiei au spus că armata plătește în jur de 5.000 de dolari pentru un terminal, dar folosește de fapt un nivel superior de serviciu.
În evaluarea SpaceX, „prețul corect” ar fi de aproximativ 25.000 de dolari per terminal, adică de cinci ori mai mult decât suma achitată atunci. Diferența a alimentat o dispută care arată cât de importantă a devenit infrastructura Starlink pentru operațiunile americane.
Dronele LUCAS și rolul rețelei satelitare
Neînțelegerile au vizat în principal folosirea Starlink pe dronele sinucigașe LUCAS, un model american ieftin, comparabil cu dronele Shahed iraniene. Aceste aparate pot survola o zonă-țintă înainte de a se prăbuși și de a exploda la impact, ceea ce le face dependente de comunicații stabile și rapide.
Potrivit Reuters, tensiunile dintre Pentagon și SpaceX nu se limitează la acest caz. Cinci surse separate și documente interne ale armatei au confirmat că există și alte neînțelegeri privind prețurile practicate de companie pentru Starlink, constelația de sateliți care oferă internet în bandă largă.
