Un proiect european care a schimbat rutina școlii
La Școala Gimnazială Milcov din județul Olt, un proiect derulat timp de doi ani prin PNRAS a adus la aceeași masă elevi, profesori și părinți, cu un rezultat vizibil: copiii au venit constant la școală, iar abandonul școlar a fost eliminat complet, potrivit directoarei Loredana Stroiuleasa.
Finalul anului școlar a venit cu o imagine rar întâlnită într-o comunitate mică de la sat: zeci de copii au plecat în excursie la mare, mulți dintre ei pentru prima dată. Cu două zile înainte, elevii primiseră biciclete, ceasuri inteligente sau karturi, în funcție de opțiune, ca parte a încheierii proiectului finanțat din bani europeni.
Cum au fost folosiți banii din PNRAS?
Proiectul a fost finanțat prin PNRAS, Programul Național pentru Reducerea Abandonului Școlar, runda a II-a - Școli mici. În unitatea de învățământ au fost implicați toți elevii, de la clasa pregătitoare până la clasa a VIII-a.
Potrivit informațiilor oferite de conducerea școlii, bugetul de peste 400.000 de lei a fost folosit pentru cursuri remediale, echipamente și materiale sportive, mobilier de grădină pentru activități în aer liber, dar și pentru excursii și activități dedicate elevilor, profesorilor și părinților.
Una dintre intervențiile considerate eficiente a fost masa caldă oferită în zilele în care aveau loc activități remediale. Pentru a respecta condițiile programului, școala a organizat astfel de cursuri în fiecare zi, la Română, Matematică sau Consiliere, a explicat directoarea.
