Șapte premii pentru elevii români
Elevii români au obținut trei medalii de argint, trei de bronz și o mențiune de onoare la Olimpiada Asiatică de Fizică 2026, potrivit Ministerului Educației. Rezultatul a fost anunțat după încheierea competiției desfășurate la Busan, în Coreea de Sud, între 17 și 25 mai 2026.
Din lotul premiat, cinci elevi învață la Liceul Teoretic Internațional de Informatică din București. Ceilalți doi provin de la Colegiul Național „Dragoș Vodă” din Sighetu Marmației și de la Colegiul Național „Emil Racoviță” din Cluj-Napoca.
Cine sunt elevii premiați?
Ministerul Educației a transmis lista completă a elevilor distinși la această ediție. Raul Covrig, de la Colegiul Național „Dragoș Vodă” din Sighetu Marmației, a obținut medalie de argint. Tot argint au primit Teodor Bichir și Alexandru Condrea, ambii de la Liceul Teoretic Internațional de Informatică din București.
Medaliile de bronz au fost câștigate de Vlad Bolohan și Bogdan Ciocârlan, de la același liceu din Capitală, precum și de Bogdan Rusea, de la Colegiul Național „Emil Racoviță” din Cluj-Napoca. Albert Lupu, elev al Liceului Teoretic Internațional de Informatică din București, a primit mențiune de onoare.
Competiție cu participare internațională largă
A 26-a ediție a Olimpiadei Asiatice de Fizică a reunit 209 concurenți din 27 de țări. Potrivit informațiilor transmise de minister, la competiție au participat 25 de state din regiunea Asia-Pacific, alături de România și Canada, invitate cu statut special.
