Poșta Română, în centrul discuțiilor despre listare
Vicepremierul interimar Oana Gheorghiu a declarat miercuri, la inaugurarea Hub-ului Logistic și Curierat Regional București, că o eventuală listarea la bursă a Poștei Române ar putea aduce „multă plus-valoare” companiei și ar fi benefică atât pentru stat, cât și pentru economie.
Oficialul a spus că își dorește ca Poșta Română să devină, în timp, o companie de stat mai performantă și mai bine văzută de public. Ea a amintit că subiectul a fost deja discutat și că operatorul poștal s-a aflat și pe o listă exploratorie pentru o astfel de operațiune.
Argumentul: investiții și management mai eficient
Gheorghiu a susținut că investițiile realizate de companie în infrastructura logistică arată că și întreprinderile de stat pot deveni eficiente și competitive atunci când au o strategie clară și un management performant. În opinia sa, zona de logistică și distribuție a devenit una strategică, cu impact direct asupra modului în care România se adaptează la noile provocări economice.
„Este o dovadă a faptului că și în companiile de stat se pot face lucruri bune, se poate schimba ceva”, a spus vicepremierul interimar, potrivit Agerpres. Ea a adăugat că succesul unor astfel de proiecte depinde de viziune, adaptare și un management sănătos.
Modernizarea nu este încă încheiată
În același timp, Oana Gheorghiu a atras atenția că procesul de modernizare a Poștei Române nu este finalizat. Ea a spus că instituția mai are „mult de lucrat la interfața cu cetățeanul”, referindu-se la relația directă cu clienții și la modul în care serviciile sunt percepute de public.
