Contractul de 816,6 milioane de euro pentru Sistemul de Armament Individual (SAI), finanțat prin programul european SAFE, a devenit subiect de dispută în industria de apărare, după ce mai mulți producători europeni au reclamat lipsa de transparență în procedură. Potrivit informațiilor disponibile, câștigătoare a fost o asociere condusă de SIG Sauer, companie americană, alături de SSI Legion SRL, Romarm Cugir și Uzina Mecanică Sadu.
Inițial, la procedură au fost depuse opt oferte de șapte companii, însă producătorii care au participat susțin că nu au primit explicații clare privind selecția finală. În centrul criticilor se află modul în care au fost comunicate criteriile de evaluare și lipsa unor clarificări după depunerea ofertelor inițiale.
Reacțiile companiilor europene
Mai mulți producători europeni, între care Beretta, FN Herstal, Heckler & Koch și Ceska Zbrojovka, afirmă că procedura nu a fost transparentă. Ei susțin că, după transmiterea ofertelor în toamna anului 2025, nu au mai primit solicitări actualizate și nici criterii finale de evaluare.
Reprezentanții Beretta spun că au propus producție extinsă în România și transfer tehnologic, dar nu au primit răspuns la scrisorile oficiale trimise autorităților. Antonio Biondo, vicepreședinte Beretta, a declarat pentru News.ro că firma a răspuns unei prime solicitări la începutul lunii noiembrie și că, de atunci, comunicarea s-a întrerupt.
FN Herstal reclamă o situație similară și afirmă că, după depunerea ofertelor, „aproape nu a existat comunicare”.
Întrebări privind eligibilitatea SIG Sauer
Contestatarii susțin că SIG Sauer nu ar îndeplini cerințele programului SAFE, care prevăd ca antreprenorul principal să fie stabilit în UE, SEE sau Ucraina și să nu fie controlat dintr-o țară terță. Beretta atrage atenția și asupra faptului că infrastructura de producție și proprietatea intelectuală ale companiei sunt în Statele Unite.
În plus, regulile SAFE limitează la 35% componenta provenită din afara spațiului european eligibil, aspect invocat de companiile care au pierdut contractul. Aceste obiecții au alimentat discuțiile despre modul în care a fost construită oferta câștigătoare și despre compatibilitatea ei cu cerințele programului.
Poziția autorităților române
Ministerul Afacerilor Interne nu a confirmat explicit atribuirea, însă Cancelaria Prim-ministrului a transmis că furnizorii vor fi SSI Legion - SIG Sauer, Romarm și Uzina Mecanică Sadu. Întrebat despre criteriile aplicate, MAI a indicat doar prevederile OUG 62/2025, fără să publice un clasament al ofertelor sau o justificare detaliată pentru eliminarea celorlalți competitori.
Nici Ministerul Apărării Naționale, nici MAI nu au clarificat în ce condiții programul SAI a fost transferat de la Apărare la Interne. În acest moment, contractul rămâne unul important pentru industria de apărare, dar și un test pentru modul în care autoritățile române gestionează achizițiile finanțate din fonduri europene.
Dincolo de disputa dintre ofertanți, miza este una industrială și strategică: producția integrală în România, transferul de tehnologie și dezvoltarea unor capacități locale care să susțină programul pe termen lung.