Cernobîl. Pe 26 aprilie 1986, explozia reactorului nr. 4 de la Centrala Nucleară Cernobîl a declanșat cel mai grav accident nuclear din istorie. Deși se afla la aproximativ 600 de kilometri de granița României, efectele nu aveau cum să se oprească la frontieră. Norul radioactiv a venit, încet și nevăzut, iar noi am fost acolo – fără să știm exact la ce ne expunem.
Îmi amintesc foarte clar: eram în clasa a zecea. A doua zi după ce zvonurile au început să circule, ni s-au dat pastile de iod la liceu. Fără explicații lungi, fără dezbateri, fără suspiciuni colective. Le-am înghițit cu toții. Profesorii, colegii, nimeni n-a comentat, nimeni n-a pus la îndoială. Nu pentru că eram mai informați – dimpotrivă – ci pentru că funcționam într-un sistem în care întrebările nu prea existau. Dar și pentru că, într-un fel ciudat, exista o formă de încredere tacită: dacă ți se spune că asta te protejează, o faci!
Compar asta inevitabil cu prezentul, unde orice măsură de sănătate publică devine câmp de luptă. Azi, într-o situație similară, ai vedea instant teorii despre conspirații globale, „oculte” care vor să reducă populația, neîncredere în medici, în știință, în orice autoritate. Toți semidocții devini specialiști în virusologie, geopolitică, medicină internă, și, mai ales, în politică! 🙂
Motivațiile sunt variate: lipsa educației științifice, trauma colectivă a neîncrederii în stat, supraexpunerea la informații false pe internet, dar și o nevoie aproape instinctivă de a contesta orice vine „de sus”. Problema e că, uneori, realitatea nu ține cont de opinii.
Revenind la 1986, potrivit documentelor din Arhivele Naționale ale României, direcția vântului a făcut ca masa contaminată să ajungă deasupra țării pe 30 aprilie. Depunerile radioactive au fost semnalate în primele zile ale lunii mai, iar în unele locuri valorile au explodat – la Iași, Suceava, Târgu-Mureș, Galați sau Tulcea. În anumite zone, radioactivitatea a depășit de mii de ori nivelul normal.
Și totuși, în ziare era liniște. „Scînteia” vorbea despre parade și realizări socialiste, nu despre norul invizibil care trecea peste noi. Autoritățile române, conduse de Nicolae Ceaușescu, cereau informații de la sovietici, dar răspunsurile veneau greu sau deloc. (Cred și eu!)
