Sari la conținut
BREAKING
Amintiri din Epoca de Aur

Când au fost înființate lagărele de muncă forțată din România?

lagare de munca fortata comunism Romania
2 min citire

Când au fost înființate lagărele de muncă forțată din România?

„La data de 6 ianuarie 1950, printr-un decret promulgat de Marea Adunare Națională, se hotăra înființarea lagărelor de muncă forțată din România, lagăre care își vor începe activitatea la 14 ianuarie 1950. Aceste lagăre au fost amplasate aproape în toată țara respectiv de-a lungul canalului Dunăre – Marea Neagră, în Bărăgan, în Delta Dunării, în Balta Brăilei, în exploatări miniere precum Brad, Baia Sprie sau Cavnic, dar și pe lângă marile șantiere de construcții din țară.

La reeducare!

Aici erau trimiși toți cei care se opuneau regimului comunist, cei care nu contribuiau la construirea socialismului, cei care „vorbeau” împotriva partidului și statului sau aveau „legături” cu imperialiștii occidentali, fiind pedepsiți de asemenea cu muncă forțată și cei care ascultau posturile de radio occidentale, cei care încercaseră să fugă din țară ori țăranii care se opuneau colectivizării. Astfel, țara devenise o imensă pușcărie, deoarece peste o sută de colonii și unități de muncă forțată s-au deschis în mai puțin de un an de la adoptarea decretului de înființare a lagărelor de muncă din 6 ianuarie 1950.

Durata muncii în aceste „colonii” de muncă varia între 6 luni și 5 ani, dar se putea prelungi și pană la 8-10 ani, în funcție de nivelul de „reeducare” al condamnatului. Așa se face că numai în perioada 1950-1954 în aceste „unități de reeducare” au fost trimise peste 250.000 de persoane, cărora le-au fost ignorate cele mai elementare drepturi. Viața în aceste lagăre de muncă era un adevărat calvar deoarece deținuții aveau doar dreptul să asculte și să execute dispozițiile șefilor de lagăr, care deseori îi agresau verbal și fizic, în rest fiind nevoiți să îndure bătăile, frigul și foamea.

Iadul comunist

În aceste lagăre de muncă asistența medicală era minimală sau inexistentă, majoritatea deținuților îmbolnăvindu-se de tuberculoză, boli cardio-vasculare, boli infecțioase sau boli digestive cauzate de hrana deosebit de proastă. De asemenea, munca deținuților, care era foarte grea, era urmărită atent de gardieni, care verificau norma de muncă a fiecărui deținut. Astfel, acordarea de puteri absolute gardienilor din lagărele de muncă i-au făcut pe mulți să se transforme în adevărați torționari, în bestii umane, din cauza cărora au murit mii și mii de deținuți.”

Sursa Lecția de istorie, foto facebook.

6 ianuarie 2026

Comentarii

Intră în cont pentru a comenta

Autentifică-te
Se încarcă comentariile...
Newsletter

Semnal — Briefingul de dimineață

Cele mai importante ştiri ale zilei, direct în inbox. Gratuit, fără spam.