Muzicienii români au fost aplaudați pe marile scene din China

Data:

Turneul susținut de Filarmonica Pitești în China a fost un eveniment de mare succes, care a adus în prim-plan talentul și valoarea muzicienilor români pe o scenă internațională.

Gabriel Niță, managerul Filarmonicii Pitești, a subliniat importanța acestui eveniment, menționând că numele orașului Pitești și al Filarmonicii au fost pomenite în întreaga Chină, un fapt deosebit de important pentru promovarea culturală a României.

De la noi din țară, au participat trei membri ai orchestrei Flarmonicii din Pitești, Andrei Antonovici (oboi), Alin Petra (trombon), Răzvan-Mihăiță Antonio (trompetă), Nicoleta Maier de la Opera Română Națională Iași și Mihail Dogotari de la Opera Română Națională Timișoara. De asemenea, a mai fost prezent și dirijorul Alexandru Ilie, de la Teatrul Național de Operetă și Musical „Ion Dacian” din București.

Producătorul evenimentului a fost Brightlight Music SRL, reprezentată de CEO-ul Robert-Alexandru Ștefan.

Specatacolele au fost sprijinite de Beijing Jingshi Culture Media Co., Ltd., o companie a Ministerului Culturii din China, responsabilă cu organizarea turneului și aspectele logistice, și de Beijing Poly Theatre Management Ltd., compania care administrează toate teatrele din țară.

Evenimentul a inclus aproximativ 30 de concerte desfășurate în cele mai mari orașe din China, oferind o platformă pentru colaborări viitoare și consolidând relațiile culturale dintre România și China. Această serie de concerte a demonstrat potențialul cultural al României și a deschis oportunități pentru noi colaborări internaționale.

Dana Mateescu
Dana Mateescuhttps://revistatreispe.wordpress.com
Dana Fodor Mateescu este absolventă a Colegiului de Jurnalism, precum şi a Facultăţii de Jurnalism şi Ştiinţele Comunicării din cadrul Universităţii din Bucureşti. A lucrat ca reporter de teren la Radio Uniplus, apoi la Radio 21. A urmat o perioadă bogată de colaborări la cotidienele centrale, ca reporter special – Național, Cronica Română, Adevărul, Dimineața, Gazeta de Sud, Libertatea, 7 Plus, Puterea, dar a scris și pentru revistele Academia Cațavencu, Plai cu Boi, Aspirina săracului, Singurul Atu, Claudia, Povești adevărate, Femeia, Lumea credinței, ș.a.. A debutat cu poezie în anul 2000, în Ziua literară, la cenaclul „Euridice”. A publicat mai multe volume de proză: - „Fetiţele din Cimitirul Roşu” - editura Mateescu; - „Povestiri din Bucureşti” - editura Cartea Românească; - „Tembelă până la moarte” - editura Cartea Românească; - „În pielea goală pe acoperișul fierbinte” - editura ROCART. Volume de poezie: - „Regele cu coroană de hârtie”; - „Poate că melcii au fost odată îngeri”. Cărți pentru copii: - „Inimioară de căţel”- editura Mateescu; - „Aventurile lui Bâz-Bâz cel isteţ” - editura Mateescu.

Share articol:

Citiți și:

Disclaimer

„Grupul de Presa Semnal nu a cerut și nu a primit niciodată fonduri guvernamentale direct sau sub forma unor campanii de informare. Aceste fonduri sunt de fapt ajutoare de stat mascate, cu ajutorul cărora Guvernul "cumpără" presa. Consider ca astfel de "ajutoare" distorsionează piața de media fiind o practică inacceptabila într-o societate democratică. In plus, reafirm faptul că Grupul de Presa Semnal nu are contracte cu partidele politice în afara campaniilor electorale. Campanie care, bineînțeles, va fi marcată corespunzător."
Alin Radu, Director general Grupul de Presa Semnal

Citește și:
Național/Internațional

Atac cibernetic de amploare asupra rețelei interne a Gazprom. Sute de companii afectate

Un atac informatic de proporții a vizat infrastructura digitală...

Incendiu la magazinul Sir din București: zeci de persoane evacuate, traficul este afectat

Un incendiu a izbucnit vineri dimineață la un magazin...

Adolescent de 16 ani din București, acuzat de tentativă de omor și furt de 16.000 de euro

Un adolescent în vârstă de 16 ani din București...

Tragedie în lumea sporturilor extreme: Felix Baumgartner a murit în urma unui stop cardiac în timpul unui zbor cu parapanta

Felix Baumgartner, celebrul sportiv austriac cunoscut pentru saltul său...

Semnal Magazin
SEMNAL

Primul pui de zimbru născut în libertate în Munții Făgăraș

Fundația Conservation Carpathia din Brașov anunță un moment cu...

Incident în Pașcani: Un tânăr cercetat penal după ce a aruncat un pui de câine de la etaj

Polițiștii din Pașcani au fost sesizați joi seară, prin...

Cercetătorii cer interzicerea metodei de asfixiere a peștilor, considerată dureroasă

Un studiu recent realizat de cercetători de la Welfare...

Gura Portiței Resort își redeschide porțile în locația sa unică, după o investiție de 10 milioane de Euro

Gura Portiței Resort, locul legendar situat la granița dintre...