Două persoane de naționalitate română au fost trimise în judecată pentru că ar fi păgubit Guvernul Marii Britanii cu peste 1,3 milioane de lire sterline, potrivit procurorilor Parchetului de pe lângă Curtea de Apel București. Dosarul va fi judecat de Tribunalul București.
Acuzațiile aduse
Cei doi sunt cercetați pentru:
- Acces ilegal la un sistem informatic
- Fraudă informatică
- Spălare de bani
Potrivit anchetatorilor, cei doi români au creat angajatori fictivi și au introdus în aplicația de returnare de taxe a Agenției Fiscale britanice persoane fizice inexistente pentru a solicita returnarea frauduloasă a impozitelor.
