Ciolacu mută disputa asupra Programului SAFE în zona Guvernului Bolojan
Fostul premier Marcel Ciolacu susține că schema de gestionare a Programului SAFE a fost stabilită în mandatul Guvernului Bolojan, nu în perioada în care el a condus Executivul. Declarațiile sale vin după ce premierul Ilie Bolojan a afirmat că, în timpul guvernării Ciolacu, ar fi fost stabilită și votată această schemă.
Într-un mesaj publicat pe Facebook, Ciolacu a respins afirmațiile actualului premier și a susținut că documentele oficiale ar indica altă cronologie. Potrivit acestuia, desemnarea Cancelariei prim-ministrului ca integrator al programului s-a făcut prin OUG 62/2025, adoptată la 20 noiembrie 2025, sub Guvernul Bolojan.
Ce spune fostul premier despre actele oficiale?
Ciolacu a invocat și Decizia Prim-Ministrului nr. 524/21 noiembrie 2025, prin care a fost stabilită componența grupului de lucru interinstituțional. El afirmă că acest act este semnat de Ilie Bolojan și nu de Marcel Ciolacu. De asemenea, fostul premier a susținut că Senatul a votat OUG 62/2025 pe 17 decembrie 2025, în timpul guvernării Bolojan.
În aceeași intervenție, Ciolacu a mai spus că Legea 4/2026, care ar fi finalizat cadrul juridic, a fost promulgată în 2026, tot sub actualul guvern. El a precizat că singurul element anterior mandatului Bolojan este Regulamentul (UE) 2025/1106, adoptat de Consiliul UE pe 27 mai 2025, însă acesta este, în opinia sa, un act european și nu o schemă românească de gestionare.
Critici la adresa componenței grupului de lucru
Fostul premier social-democrat a criticat și structura grupului de lucru înființat pentru coordonarea programului. El a enumerat mai mulți membri și a susținut că grupul are o componentă politică, nu una tehnică, în condițiile în care Programul SAFE este asociat cu un program de înzestrare militară de 16 miliarde de euro.
