Tribunalul București a înlocuit arestul la domiciliu cu controlul judiciar în cazul sociologului Alfred Bulai

Data:

Tribunalul București a decis, marți, înlocuirea măsurii arestului la domiciliu cu cea a controlului judiciar pentru o perioadă de 60 de zile în cazul sociologului Alfred Bulai, inculpat pentru agresiune sexuală asupra unor studente de la SNSPA.

Pe durata celor 60 de zile de control judiciar, Alfred Bulai trebuie să respecte următoarele condiții:

  1. Să se prezinte la organele judiciare ori de câte ori este solicitat.
  2. Să anunțe de îndată orice schimbare a locuinței.
  3. Să se prezinte periodic la secția de poliție desemnată.
  4. Să nu părăsească teritoriul României fără aprobarea judecătorului.
  5. Să nu se apropie și să nu comunice direct sau indirect cu persoana vătămată și martorii din dosar.
  6. Să nu mai exercite profesia de profesor în timpul anchetei.
  7. Să nu dețină, folosească sau poarte arme.

Alfred Bulai a fost inițial arestat preventiv pe 5 septembrie, însă măsura a fost înlocuită o săptămână mai târziu, pe 12 septembrie, cu arest la domiciliu.

Acuzațiile împotriva fostului profesor de la SNSPA vizează folosirea abuzivă a funcției în scop sexual și agresiune sexuală.

Ancheta a pornit de la o investigație jurnalistică realizată de site-ul Snoop, care a scos la iveală faptul că Alfred Bulai ar fi hărțuit sexual mai multe studente. Unele dintre agresiuni ar fi avut loc în timpul cursurilor de practică desfășurate în zone rurale.

Decizia Tribunalului București permite inculpatului să fie cercetat sub control judiciar, însă cu obligații stricte care îi limitează interacțiunea cu victimele și exercitarea profesiei.

Dana Mateescu
Dana Mateescuhttps://revistatreispe.wordpress.com
Dana Fodor Mateescu este absolventă a Colegiului de Jurnalism, precum şi a Facultăţii de Jurnalism şi Ştiinţele Comunicării din cadrul Universităţii din Bucureşti. A lucrat ca reporter de teren la Radio Uniplus, apoi la Radio 21. A urmat o perioadă bogată de colaborări la cotidienele centrale, ca reporter special – Național, Cronica Română, Adevărul, Dimineața, Gazeta de Sud, Libertatea, 7 Plus, Puterea, dar a scris și pentru revistele Academia Cațavencu, Plai cu Boi, Aspirina săracului, Singurul Atu, Claudia, Povești adevărate, Femeia, Lumea credinței, ș.a.. A debutat cu poezie în anul 2000, în Ziua literară, la cenaclul „Euridice”. A publicat mai multe volume de proză: - „Fetiţele din Cimitirul Roşu” - editura Mateescu; - „Povestiri din Bucureşti” - editura Cartea Românească; - „Tembelă până la moarte” - editura Cartea Românească; - „În pielea goală pe acoperișul fierbinte” - editura ROCART. Volume de poezie: - „Regele cu coroană de hârtie”; - „Poate că melcii au fost odată îngeri”. Cărți pentru copii: - „Inimioară de căţel”- editura Mateescu; - „Aventurile lui Bâz-Bâz cel isteţ” - editura Mateescu.

Share articol:

Citiți și:

Disclaimer

„Grupul de Presa Semnal nu a cerut și nu a primit niciodată fonduri guvernamentale direct sau sub forma unor campanii de informare. Aceste fonduri sunt de fapt ajutoare de stat mascate, cu ajutorul cărora Guvernul "cumpără" presa. Consider ca astfel de "ajutoare" distorsionează piața de media fiind o practică inacceptabila într-o societate democratică. In plus, reafirm faptul că Grupul de Presa Semnal nu are contracte cu partidele politice în afara campaniilor electorale. Campanie care, bineînțeles, va fi marcată corespunzător."
Alin Radu, Director general Grupul de Presa Semnal

Citește și:
SEMNAL

Administrația Trump a concediat recent 20 de judecători de imigrație, fără a oferi explicații oficiale

Printre cei concediați se numără 13 judecători care nu...

Traian Băsescu: „Cum să-i dea Trump lui Putin Gurile Dunării? Nu-i moșia lui maică-sa”

Fostul președinte Traian Băsescu a declarat vineri seară, într-un...

Nellie Bly: Pioniera jurnalismului și călătoria ei în jurul lumii

Nellie Bly, pe numele său real Elizabeth Cochrane Seaman,...

Nicușor Dan: România este un stat slab, cu instituții care nu funcționează

Reacționând la declarațiile vicepreședintelui SUA, J.D. Vance, Nicușor Dan,...