Poliția olandeză a făcut publice numele și fotografiile a doi dintre cei trei suspecți arestați pentru implicarea în furtul tezaurului românesc de la Muzeul Drents. Este vorba despre Douglas Chesley Wendersteyt și Bernhard Zeeman, potrivit postului RTV Drenthe.
Autoritățile au recurs la această măsură neobișnuită în speranța că vor obține informații care să ducă la recuperarea obiectelor de valoare. Poliția cere ajutorul populației pentru a afla unde s-au aflat cei doi suspecți după jaf și cu cine au luat legătura. Publicarea identității unor persoane deja arestate este un demers rar întâlnit, dar considerat necesar pentru găsirea obiectelor furate.
Joi după-amiază, trei suspecți au fost reținuți în Heerhugowaard. Pe lângă Douglas Chesley Wendersteyt și Bernhard Zeeman, a fost arestată și o femeie, a cărei identitate nu a fost dezvăluită. Poliția a ajuns pe urmele lor după descoperirea unei genți abandonate într-un cartier din Assen, în care se aflau și articole de îmbrăcăminte.
Anchetatorii caută și un al patrulea suspect, despre care au publicat anterior o fotografie. De asemenea, poliția investighează o dubă neagră Ford Transit cu numărul de înmatriculare V-586-KR, despre care se crede că a fost folosită de unul dintre suspecți după spargere. În trecut, autoritățile au cerut ajutor pentru găsirea unui VW Golf cu numărul de înmatriculare furat K-813-BK, vehiculul folosit pentru fuga de la muzeu.
Obiectele furate – coiful dacic de aur de la Coțofenești și trei brățări dacice – făceau parte din expoziția „Dacia – Regatul aurului și argintului” și fuseseră împrumutate Muzeului Drents de către Muzeul Național de Istorie a României. Valoarea lor este estimată la șase milioane de euro, dar importanța lor istorică și culturală este inestimabilă. Potrivit unui expert în securitate, muzeul olandez nu oferea măsuri de protecție adecvate, fiind mai vulnerabil decât un simplu magazin de bijuterii.
Jaful s-a produs sâmbătă dimineață, în jurul orei 3:45, când hoții au reușit să pătrundă în muzeu printr-o explozie. Deocamdată, obiectele furate nu au fost recuperate, iar poliția continuă investigațiile pentru a le găsi.