Sălile de jocuri de noroc ar putea dispărea de la parterul blocurilor, după ce Senatul a aprobat, miercuri, proiectul de lege care interzice funcționarea acestora în clădirile rezidențiale. Inițiativa legislativă urmează să fie dezbătută în Camera Deputaților, care va da votul final.
Potrivit proiectului, operatorii care solicită licență de funcționare de la Oficiul Național pentru Jocuri de Noroc vor trebui să respecte o nouă regulă: este interzisă amplasarea sălilor de jocuri în clădiri de locuințe sau în imobile cu destinație mixtă.
„Spațiul propus nu este situat la parterul unei clădiri rezidențiale sau la parterul unei clădiri cu destinație mixtă”, se precizează în textul legii.
