Femeia a fost găsită după ore de căutări
O femeie de 53 de ani din Bistrița-Năsăud a murit după ce a fost atacată de un urs în timp ce ieșise să hrănească animalele familiei. Potrivit informațiilor relatate de localnici și autorități, dispariția ei a fost observată abia după câteva ore, iar căutările au început în momentul în care nu s-a mai întors acasă peste noapte și nici în cursul dimineții următoare.
Joi, femeia vorbise la telefon cu familia, însă ulterior nu a mai putut fi contactată. În zonă, semnalul este slab, iar apropiații au crezut inițial că acesta este motivul pentru care nu răspunde. Situația a devenit alarmantă abia după ce femeia nu a revenit deloc la domiciliu.
Căutările s-au concentrat în zona Valea Plopilor
Cei care au pornit în căutarea ei au luat la pas dealul Valea Plopilor din localitate. Acolo a fost descoperit și trupul femeii, iar martorii spun că în apropiere au văzut și o vacă. Unul dintre localnici a relatat că victima era la aproximativ 50 de metri mai jos, iar corpul ei era sfâșiat.
Oamenii din zonă spun că prezența urșilor nu mai este o excepție, ci o realitate cu care trăiesc zilnic. Ei afirmă că animalele sălbatice coboară frecvent din pădure și ajung în apropierea gospodăriilor, ceea ce a amplificat teama în comunitate.
Localnicii spun că pericolul este constant
Mai mulți săteni susțin că au avut deja probleme cu urșii, inclusiv pagube în gospodării. Un localnic a spus că anul trecut i-au fost omorâte animalele, iar alții afirmă că situația s-a agravat în ultimii ani. În lipsa unor măsuri clare, oamenii spun că se tem să mai iasă singuri pe dealuri sau să-și ducă animalele la pășune.
