Sari la conținut
BREAKING
Economie

Statul eliberează 110.000 de tone din stocurile de urgență, după livrarea unui transport contaminat de țiței

OMV Petrom
1 min citire10.450 vizualizări

Ministerul Energiei a aprobat eliberarea din stocurile de urgență a 110.000 de tone de produse petroliere – 80.000 de tone de țiței și 30.000 de tone de motorină – ca măsură temporară pentru asigurarea funcționării rafinăriei Petrobrazi, operată de OMV Petrom.

Decizia a fost luată după ce un transport de țiței provenit din Azerbaidjan, destinat rafinăriei, a fost identificat ca fiind contaminat cu cloruri organice. Pentru a evita o întrerupere a producției și posibile efecte asupra pieței de carburanți, Ministerul Energiei a declarat situația de urgență – nivel de criză – și a notificat Comisia Europeană, în conformitate cu reglementările în vigoare.

„Eliberarea acestor cantități din stocurile constituite de OMV Petrom a fost autorizată pentru a asigura funcționarea continuă a rafinăriei și a preveni o perturbare semnificativă pe piața națională a carburanților”, a transmis instituția printr-un comunicat.

Comentarii

Intră în cont pentru a comenta

Autentifică-te
Se încarcă comentariile...
Newsletter

Semnal — Briefingul de dimineață

Cele mai importante ştiri ale zilei, direct în inbox. Gratuit, fără spam.