Primăria orașului Pantelimon a obținut o finanțare de aproape 3 milioane de lei pentru continuarea modernizării sistemului de iluminat public. Proiectul „Modernizare rețea de iluminat public, Etapa 3” va fi implementat cu fonduri asigurate de Administrația Fondului pentru Mediu (AFM), fără contribuții din bugetul local.
Valoarea totală a investiției se ridică la 2.992.659,60 lei, TVA inclus, finanțarea fiind 100% nerambursabilă.
Potrivit administrației locale, proiectul prevede înlocuirea corpurilor de iluminat vechi și energofage cu lămpi LED moderne, echipate cu sisteme de telegestiune. Noua tehnologie va permite monitorizarea și administrarea mai eficientă a rețelei de iluminat public, reducând în același timp consumul de energie și costurile de exploatare.
Iluminat LED pe 40 de străzi din Pantelimon
Lucrările vor fi realizate pe 40 de străzi și intrări din oraș, printre care Mureș, Vântului, Tismana, Albinelor, Pelinului, Sulfinei, Narciselor, Panselelor, Lămâiței, Nucului, Macului, Ghiocei, Oițelor, Crinului, Ciucaș, Ghindei, Răzorului, Frunzei, Cetinei, Teiului, Lucernei, Trifoiului, Zambilelor, Fânului, Magheranului, Salciei, Cicoarei, Crizantemelor, Plopului, Petalei, Stejarului, Bradului, Pinului, Carpenului, Cornului și Ulmului, dar și pe mai multe intrări și alei din localitate.
