74 de persoane salvate în ultimele 24 de ore
Echipele Salvamont România au intervenit în ultimele 24 de ore în zeci de cazuri de pe munte, iar 74 de persoane au fost salvate, potrivit datelor transmise duminică, 24 mai. Dintre acestea, 32 au fost predate serviciilor de ambulanță și transportate la spital.
Salvamonta precizat că pentru alte două persoane a fost necesară intervenția elicopterelor SMURD, semn că unele dintre situații au fost suficient de grave încât să impună evacuare aeriană. În total, Dispeceratul Național Salvamont a primit 72 de apeluri prin care era solicitat ajutor de urgență.
Harghita, Brașov și Bran, printre zonele cu cele mai multe solicitări
Potrivit informațiilor comunicate de Salvamont România, cele mai multe apeluri au venit din Harghita, unde au fost înregistrate 35 de solicitări. Salvamont Brașov a raportat 17 apeluri, iar echipele din Bran și Mureș au gestionat 5, respectiv 3 solicitări.
Pe lângă intervențiile de urgență, salvatorii au răspuns și la 39 de apeluri pentru sfaturi și informații despre traseele turistice din zona montană. Acest tip de solicitări arată că, în perioadele aglomerate sau cu vreme schimbătoare, mulți turiști caută confirmări înainte de a porni pe traseu.
Intervenție dificilă în Munții Bucegi, la un ultramaraton
Printre cele mai solicitante misiuni s-a numărat cea de sâmbătă, 23 mai, când 16 participanți la competiția de alergare montană „Transylvania 100” au avut nevoie de ajutorul salvamontiștilor. O parte dintre ei au alunecat pe porțiuni acoperite cu gheață și au căzut în zone greu accesibile din Munții Bucegi, iar alții au rămas blocați pe traseu.
