Un teren abandonat aflat în centrul Bucureștiului, pe strada Johann Gutenberg, a intrat în atenția autorităților locale după ce s-a constatat că spațiul aparține administrației Capitalei. Zona era ascunsă în spatele unui gard vechi, plin de graffiti, iar în interior se afla un maidan neîngrijit de ani de zile.
Primarul general Ciprian Ciucu a transmis că spațiul era practic invizibil pentru trecători din cauza gardurilor și a vegetației crescute necontrolat.
Teren ascuns în spatele unui gard degradat
Potrivit edilului, situația a ieșit la iveală după ce directorii instituțiilor din subordinea Primăriei au început verificări în teren.
„Sâmbătă dimineață mă uitam prin gardul de fier plin de mâzgăleli. Aflasem cu stupoare, de la directorii scoși pe străzi, că terenul de pe Johann Gutenberg, din Centrul Capitalei, ne aparține”, a declarat primarul.
În spatele gardului degradat se afla un spațiu abandonat de mult timp.
„Era ascuns! În spatele gardului mizer se zărea un maidan abandonat de ani și ani”, a mai spus acesta.

Intervenție a echipelor municipale
După identificarea terenului, mai multe instituții ale Primăriei Capitalei au intervenit pentru a curăța zona.
La fața locului au fost mobilizate echipe de la:
Lucrările au început de la primele ore ale dimineții. Muncitorii au demontat panourile ruginite care blocau accesul și au început să îndepărteze gunoiul și vegetația crescută necontrolat.
Zona fusese transformată într-o adevărată „junglă urbană”.
Garduri ruginite eliminate din mai multe zone
Autoritățile au anunțat că intervențiile nu s-au limitat doar la terenul de pe strada Johann Gutenberg.
„De asemenea, am scos gardurile ruginite de pe Strada Vasile Sion, Strada Gării de Nord și de pe Calea Griviței – Bretea Basarab”, a transmis primarul Capitalei.
Aceste structuri metalice erau degradate și afectau aspectul zonelor respective.
Măsuri pentru protejarea trotuarelor
În paralel cu lucrările de curățenie, municipalitatea a luat măsuri și pentru a preveni parcarea mașinilor pe trotuare.
Pe mai multe străzi din centrul Bucureștiului au fost montați stâlpișori pentru delimitarea spațiului pietonal.
„Pentru ca mașinile să nu mai fie parcate pe trotuare, am montat stâlpișori pe străzile Ion Câmpineanu și Vasile Sion. Am schimbat și îndreptat indicatoarele rutiere și stâlpii acestora”, a mai precizat primarul.
Acțiunile continuă în Capitală
Primarul a anunțat că astfel de intervenții vor continua și în perioada următoare, în mai multe zone ale orașului.
Autoritățile încearcă să identifice spații abandonate sau degradate pentru a le curăța și a le readuce în circuitul urban.
„Transformarea Capitalei continuă și mâine. Punem Bucureștiul la punct”, a transmis Ciprian Ciucu.