Cuprins:
Pompierii voluntari ai comunei Drăgușeni, trimiși la un incendiu prin dispeceratul 112, au fost opriți de un polițist supărat că nu i s-a acordat prioritate, iar intervenția a fost întârziată semnificativ. Incidentul a scos la iveală tensiuni între echipaje de intervenție și autorități locale, iar cazul a ajuns în instanță.

Detaliile incendiului și intervenția pompierilor voluntari
La 15 și 17 minute, pompierii voluntari ai comunei Drăgușeni au fost trimiși prin dispeceratul 112 să stingă incendiul izbucnit la o casă din satul Căuiești. În timp ce urcau un deal, pe un drum îngust, șoferul a observat o autospecială de poliție în spate, care l-a depășit și apoi a oprit autospeciala pompierilor.

Întârzierea provocată de agentul de poliție
Agentul de poliție i-a ținut pe pompieri aproximativ un sfert de oră pe loc, deși se deplasa la aceeași urgență. Dinu Haret, șeful echipei SVSU Drăgușeni, a declarat pentru Digi24.ro: „A spus că și el merge la o urgență. Dar, de fapt, mergea la același, la incendiu, la Căuiești. Nu știam cât arde, cine arde. Cam un sfert de oră, așa”.

Reacțiile pompierilor voluntari
Ionel Bejan, pompier voluntar, a explicat situația: ”Dânsu\' mi-a comunicat că nu am oprit la semnalele luminoase – precizez că erau numai semnalele luminoase – și nu i-am acordat prioritate de trecere, dânsul deplasându-se la o intervenție”. În urma evenimentului, focul a fost stins de localnici, iar șoferul autospecialei a fost chemat la poliție, rămânând fără permis și cu o amendă de peste 3.000 de lei.

