TVR va transmite miercuri, de la ora 21:00, documentarul Recorder „Justiție Capturată”, a confirmat președintele-director general al televiziunii publice, Adriana Săftoiu, pentru HotNews. Autorul investigației, Mihai Voinea, fondator al Recorder, a precizat că a cedat gratuit dreptul de difuzare pentru a ajunge la un public cât mai larg.
„Decizia au luat-o colegii de la editorial. Ne-am sfătuit și credem că merită să fie văzut pe TVR”, a declarat Săftoiu. De asemenea, documentarul va fi difuzat și de B1TV duminică seară.
Documentarul a fost publicat marți pe canalul de YouTube al Recorder și a strâns peste 600.000 de vizualizări în primele 16 ore. „Justiție Capturată” analizează starea sistemului judiciar din România, fenomenul prescrierilor și efectele centralizării puterii în mâinile unor magistrați aflați în relații apropiate cu politicienii.
