O femeie în vârstă de 84 de ani, din comuna Fântânele, județul Iași, trăiește de mai bine de o săptămână în Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului „Sf. Spiridon” din Iași, nu din motive medicale, ci pentru că nu mai are un loc unde să locuiască.
Potrivit cadrelor medicale, femeia, pe nume Aurica Bunduc, a ajuns în această situație după ce și-a donat locuința unuia dintre fii. Locuința ar fi fost transformată ulterior într-un grajd, iar bătrâna a fost adusă la spital și lăsată acolo.
Medicul-șef al UPU-SMURD Iași, prof. dr. Diana Cimpoeșu, a declarat că au fost contactați mai mulți membri ai familiei, dar toți au refuzat să o primească acasă.
„Am apelat fiul care făcuse solicitarea și acesta a declarat că nu vrea să o primească. A fost asistentul social, a fost împreună cu poliția. S-a implicat ambulanța și au încercat să o ducă la șase dintre copii. Toți au refuzat”, a precizat dr. Cimpoeșu pentru Libertatea.
