Gest neobișnuit: zilele trecute un șofer din Cluj a lovit din neatenție o mașină staționată, apoi s-a întors sa-l găsească pe proprietarul care lipsea, pentru a încheia constatarea amiabilă, de daune. Nu l-a găsit, așa că a postat pe Facebook întâmplarea, încercând să dea de el. Un gest de normalitate pe care presa noastră îl pune la categoria „Neobișnuit”.
La fel, dacă cineva găsește un portofel, un portmoneu, un portvizit cu bani și îl predă autorităților, devine imediat vedetă, e aplaudat îndelung și i se înalță o statuie, deși respectivul n-a făcut altceva decât să respecte legea. Legea privitoare la proprietatea bunului găsit!
Dar dacă găsitorul face parte dintr-o instituție publică de stat a cărei imagine devine astfel oglinda vie a educației protagonistului, e caz de primă. Rețelele sociale abundă de clipuri în care tineri nesimțiți stau pe locul destinat vârstincilor și sunt ridicați de către alții, spre a da un exemplu, de doamne care sunt jefuite și apoi apărate de persoane care intervin în conflict, de motocicliști care dau prioritate pietonilor, într-un mod teatral, neverosimil.
