Peiu vorbește despre presiuni politice asupra AUR
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a afirmat într-un mesaj publicat pe rețelele sociale că președintele Nicușor Dan și PSD ar încerca să determine formațiunea să voteze Guvernul Veștea. Potrivit acestuia, o asemenea opțiune ar avea consecințe grave pentru partid.
Peiu susține că actuala formulă politică a pus Guvernul în situația de a nu avea suficiente voturi în Parlament, iar soluția căutată de cei aflați la putere ar fi presiunea asupra AUR. În mesajul său, senatorul a formulat întrebarea dacă partidul ar accepta să se „autodistrugă” pentru a salva PSD.
Mesajul transmis de liderul senatorilor AUR
„Nicușor Dan și PSD s-au pus în situația dificilă de a propune un Guvern care nu poate să treacă de votul Parlamentului. Singura ieșire pe care au găsit-o este de a presa AUR să voteze învestirea Guvernului. Dar asta ar aduce prăbușirea partidului AUR. Întrebarea logică este: de ce s-ar autodistruge AUR pentru a salva PSD?”, a scris Peiu pe Facebook.
Declarația sa vine în contextul în care dezbaterea privind noul Executiv a intrat în etapa finală, iar partidele își calculează sprijinul parlamentar. În acest moment, miza principală este asigurarea unei majorități care să permită învestirea cabinetului propus.
Lista cabinetului depusă la Parlament
Premierul desemnat Adrian Veștea a depus duminică, la Parlament, lista cabinetului și programul de guvernare. Conform informațiilor prezentate, noul Executiv ar urma să includă nouă miniștri PSD, cinci miniștri PNL - aripa Veștea - și patru independenți.
