AUR condiționează votul pentru un nou guvern
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a declarat marți că formațiunea nu va vota un guvern care nu este condus de un premier AUR și din care partidul nu face parte. Poziția a fost prezentată într-o conferință de presă și vine în contextul discuțiilor privind formarea unui nou executiv.
Potrivit lui Peiu, AUR ar accepta doar un guvern în care are prim-ministrul și în care anumite puncte din programul de guvernare sunt diferite de măsurile adoptate de guvernul Bolojan. Senatorul a spus că formațiunea nu vede utilitatea participării la un executiv care ar continua aceeași direcție politică.
Critici la adresa unui premier independent
Petrișor Peiu a afirmat că AUR nu va susține nici un guvern condus de un independent. El a făcut referire la ipoteza unei nominalizări venite din afara partidelor parlamentare și a spus că formațiunea așteaptă de aproape patru săptămâni o propunere din partea președintelui.
În același context, senatorul a comentat și speculațiile legate de numele lui Tomac, despre care a spus că circulă de aproape două săptămâni. Peiu a susținut că, până la o nominalizare oficială, AUR nu are asupra căreia să se pronunțe.
Mesajul transmis de conducerea AUR
Purtătorul de cuvânt al AUR, deputatul Ștefăniță Avrămescu, a reluat aceeași linie de poziționare. Acesta a spus că partidul va vota un guvern doar dacă face parte din el sau dacă dă premierul.
