Sari la conținut
BREAKING
Politică

Constantin Toma demisionează din funcțiile de conducere ale PSD

Constantin Toma demisionează din funcțiile de conducere ale PSD
1 min citire17.430 vizualizări

Renunță atât la poziția de președinte al Organizației Municipale PSD Buzău

Primarul municipiului Buzău, Constantin Toma, a anunțat că demisionează din funcțiile de conducere pe care le deține în cadrul Partidului Social Democrat. Acesta renunță atât la poziția de președinte al Organizației Municipale PSD Buzău, cât și la cea de prim-vicepreședinte al Organizației Județene PSD.

Constantin Toma a criticat decizia PSD de a ieși de la guvernare

Decizia vine în contextul unor divergențe de opinie privind strategia politică adoptată de social-democrați în raport cu Guvernul condus de Ilie Bolojan. Constantin Toma s-a numărat printre vocile critice la adresa deciziei PSD de a ieși de la guvernare și de a susține inițierea unei moțiuni de cenzură împotriva Executivului.

Pozițiile exprimate public de edilul buzoian au generat reacții în interiorul partidului, mai mulți lideri PSD acuzându-l că susține activitatea premierului Ilie Bolojan și direcția promovată de actualul Guvern.

Anunțul lui Constantin Toma marchează un nou episod al tensiunilor din PSD

Deși a renunțat la funcțiile de conducere, Constantin Toma nu poate demisiona din Partidul Social Democrat fără consecințe asupra mandatului său. Potrivit legislației în vigoare, pierderea calității de membru al partidului pe listele căruia a fost ales ar putea conduce la pierderea mandatului de primar.

Anunțul lui Constantin Toma marchează un nou episod al tensiunilor interne din PSD, în contextul dezbaterilor privind viitorul politic și strategia partidului în perioada următoare.

Comentarii

Intră în cont pentru a comenta

Autentifică-te
Se încarcă comentariile...
Newsletter

Semnal — Briefingul de dimineață

Cele mai importante ştiri ale zilei, direct în inbox. Gratuit, fără spam.