Renunță atât la poziția de președinte al Organizației Municipale PSD Buzău
Primarul municipiului Buzău, Constantin Toma, a anunțat că demisionează din funcțiile de conducere pe care le deține în cadrul Partidului Social Democrat. Acesta renunță atât la poziția de președinte al Organizației Municipale PSD Buzău, cât și la cea de prim-vicepreședinte al Organizației Județene PSD.
Constantin Toma a criticat decizia PSD de a ieși de la guvernare
Decizia vine în contextul unor divergențe de opinie privind strategia politică adoptată de social-democrați în raport cu Guvernul condus de Ilie Bolojan. Constantin Toma s-a numărat printre vocile critice la adresa deciziei PSD de a ieși de la guvernare și de a susține inițierea unei moțiuni de cenzură împotriva Executivului.
Pozițiile exprimate public de edilul buzoian au generat reacții în interiorul partidului, mai mulți lideri PSD acuzându-l că susține activitatea premierului Ilie Bolojan și direcția promovată de actualul Guvern.
